Aju uurimine näitab kõrget kooskõla edukate inimeste seas
Dotsent Harald Harung Oslo ülikoolist Norras on võrrelnud geniaalsete ja eriti edukate inimeste omadusi tavaliste inimestega. Esimestel olid just need tunnusmärgid, mida Maslow ennastteostanute seas leidis (vaadake “Eneseteostumise areng“).
Harung leidis, et geniaalsete ja edukate inimeste aju on körgel määral korrastatud (koherentne) ja domineerib eesaju. Selleks et hinnata inimese ajuarengutasemet on ajuurijad arendanud ajutöö integratsiooni skaalat, milles koherentsus on üks peamine faktor.
Diagramm allpool on Harungi uurimusest, milles ta mõõtis ajutöö integratsiooni sportlastel. See näitab, et maailmatasemel edukatel sportlastel oli ajutöö integratsioon oluliselt suurem.
Harung leidis, et geniaalsetel ja edukuatel inimesed esinesid tüüpilised subjekiivsed transtsendentaalse teadvuse kogemused ka igapäevaselt, tavalistel inimestel aga mitte. Siin paar tipp-ärijuhi kogemust:
“Mul on tihti ekstreemne õnnetunne. Energia voolab kehas mugava lainetusena – nagu pehme tuul.”
“Mul tekib kogemus et kõik on õige…intensiivne õnne- ja heaolutunne.”
Eriti edukatel inimestel esinesid ka kõrgemate teadvuseseisundite ehk n.n. valgustatuse kogemused, mida idamaa kultuuride vaimsetes traditsioonides kirjeldatakse joogide ja teiste suurte vaimsete meistrite tunnusmärkidena. Näiteks “jalgpalligeenius”Pelé:
“Järsku tundsin imelikku rahu, mida ma ei olnud teiste mängude puhul kogenud. Oli eufooria tunne; tundus nagu oleksin võimeline jooksma väsimata terve päeva ja sain triblata kõikidest mööda, jah, peaaegu tundsin, et saan nende kehadest läbi joosta. Tundsin, et miski ei saaks mind vigastada. See oli väga imelik tunne, mida mul ei ole kunagi varem olnud. Võib-olla oli see enesekindlus, aga seda ma olen tundnud tihti, ilma et oleksin kogenud seda imelikku võitmatuse tunnet.”
Samuti maailmkuulus jooksja Roger Bannister (jooksis esimesena inglise miili alla 4 minuti). Räägib siin oma maailmarekordijooksu kogemusest:
“Tundus,et mu jalad on väga kerged ja ma ei tundnud mingit vastupanu…Olin joostes nii lõõgastunud, et mu meel tundus peaagu kehast eraldiolevana…Tundus, nagu maailm seiskuks…Tundsin, et nüüd on mul võimalik joosta erakordselt kiiresti.”
Harung on leidnud, eriti idamaistest kirjeldustest, et just sellised kogemused esinevad siis, kui inimene on jõudnud kõrgematele arengutasanditele (valgustatusele).
Enesekindlus on väga suur ja inimene tunneb loodusega erakordset kooskõla, nagu toimuks kõik, mida ta teeb, täiesti iseenesest, ilma vähimagi vaevata. Ta tunneb tegevuses ennast nii puutumatult rahulikuna ja vaevast vabana, nagu ta ei pingutaks üldse, isegi maailmarekordi saavutamisel. Edukate sportlaste seas nimetatakse seda “flow”.
Samad kogemused on teatanud TM-i harrastajad ja need on kasvanud selgemaks ja tugevamaks seda kauem nemad on harrastanud TM-i. Need kogemused on samuti olnud seotud suurema ajutöö integratsiooniga.
Järelikult on TM-i abil võimalik saavutada samat arengut, samat eneteoustumist mida üksikud eriti edukad inimesed on saavutanud spontaanselt.
Edukad inemesed kes on TM:i õppinud
Kogemus on et eriti edukad inimesed kippuvad tundma huvi TM-i vastu kuna tunnevad seda ära, ja seda kaugemale sa oled jõudnud, seda suurem on su soov areneda edasi.
See on põhjus mispärast üsna mitmed edukad inimesed on õpinud TM-i, näiteks:
Inglismaa välisminister William Haugue, Inglismaa peaministri asetäitja Nick Clegg, koomik Russel Brand, lauljanna Katy Perry, Madonna, näitleja Clint Eastwood, filmi direktor David Lynch, Biitlid, näitlejanna Greta Garbo, Arnold Schwarzenegger, Burt Reynolds, Jerry Seinfeld, Jim Carrey, Merv Griffin, Stevie Wonder, Jim Donovan, Beach Boys, Nobeli Rahu Laureaat Al Gore, Nobeli Füüsika Laureaat Brian Josephson, Hans Selye (stressi avastaja), Buckminster Fuller (kuulus leiutaja), Astrid Lindgren (maailma populaarseim lastekirjanik), Joachim Chissano, endine Mozambique president.
Lisa kommentaar